Historia DPO w Zieleniec Ski Arena

25 lat Dziecięcego Pucharu Orlicy

Minęło już ćwierć wieku, odkąd po raz pierwszy na trasę w sezonie 1994/1995 ruszyli zawodnicy. Czas leci nieubłaganie, pewne rzeczy jednak się nie zmieniają. Tak jest między innymi z Dziecięcym Pucharem Orlicy, który i w tym sezonie będzie oczywiście w Zieleńcu rozgrywany.

Wszystko ma swoją historię, wspomnienia, pierwsze doświadczenia. Nie inaczej jest z najstarszym w okolicy cyklem zawodów narciarskich dla dzieci, którego pierwsza, rozgrywana przed 25 laty edycja, odbywała się pod auspicjami wrocławskiej AWF i YMCA, czyli Young Men’s Christian Association (Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej).

Bez wsparcia zakładu pracy ani rusz!

Sam cykl zorganizowany został z coraz silniejszej potrzeby propagowania narciarstwa i zwiększania dostępności tej pięknej dyscypliny sportu oraz przede wszystkim szkolenia młodzieży. Na początku lat 90-tych rynek komercyjnego szkolenia praktycznie nie istniał – naukę można było pobierać niemal wyłącznie za pośrednictwem zakładów pracy lub przy wsparciu Akademii Wychowania Fizycznego.

Powstała w tym czasie szkoła narciarstwa T&T postanowiła więc zaradzić zaistniałej sytuacji i zwiększyć dostępność zarówno samego nauczania jak i sportowej rywalizacji młodzieży niekoniecznie związanej z tym czy innym zakładem pracy.

Sprawdzająca się od lat formuła

Nazwę DPO, czyli Dziecięcego Pucharu Orlicy zawody przyjęły od trzeciej edycji w sezonie 1996/1997. Początkowo były one rozgrywane na stokach Mieszko, gdzie mieściła się szkoła T&T. Natomiast od sezonu 2012/2013 wszystkie zmagania organizowane są już na stoku Winterpolu przy wyciągu W5.

Niemal od samego początku koncepcja zawodów nie uległa zmianie, choć kiedyś, na próbę, dzieci losowały pary i startowały równolegle. Ale że wiele w tym przypadku zależało od szczęścia (losowania) a nie od umiejętności, to w kolejnych latach zrezygnowano z tego systemu.

Nauka jazdy zaczyna się w Zieleńcu!

Dziecięcy Puchar Orlicy doskonale wpisuje się w jeden z najważniejszych celów, jaki stawiają przed sobą od lat właściciele ośrodka – aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży oraz konsekwentne ich szkolenie w kwestii narciarskich i snowboardowych umiejętności.

Sportowa rywalizacja jest tego procesu istotnym elementem, a całemu cyklowi towarzyszy też kapitalna, rodzinna atmosfera i mnóstwo dziecięcego uśmiechu. Nie bez znaczenia jest też ukształtowanie szerokich, zielenieckich stoków, które tworzą idealną przestrzeń do sportowych zmagań przy jednoczesnym nabieraniu wprawy przez samych zawodników.